O nás

BBMRI.cz (Biobanking and Biomolecular resources Research Infrastructure of the Czech Republic) je česká velká výzkumná infrastruktura podporovaná Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy (MŠMT) a zároveň je součástí evropské sítě biobank BBMRI-ERIC. Díky této podpoře poskytuje BBMRI.cz své služby vědcům a jejich týmům na základě kritéria tzv. "otevřeného přístupu".

BBMRI.cz infrastruktura spravuje a koordinuje síť českých výzkumných biobank, které dlouhodobě uchovávají biologický materiál jedinců zdravých i s různými diagnózami. Celá infrastruktura klade důraz na bezpečnost, standardizaci a vysokou kvalitu poskytovaných vzorků a služeb. Nebýt biobank, důležitý materiál pro biologický a lékařský výzkum by byl nenávratně ztracen.

V roce 2000, Masarykův onkologický ústav (MOÚ) formálně zřídil biobankovací jednotku rozdělenou na dva úseky. Od roku 2010 byl na MOÚ iniciován projekt „Banka klinických vzorků zaměřených na rakovinu“, který dal vzniknout českému národnímu uzlu BBMRI konsorcia (BBMRI.cz). MOÚ je od té doby koordinátorem českého národního uzlu.

„Jsem pyšný na to, že jsem součástí BBMRI.cz, jedné z nejúspěšnějších velkých českých infrastruktur, zajišťující vysokou kvalitu služeb pro vědce, jak na národní, tak na mezinárodní úrovni.“

Roman Hrstka Roman Hrstka
Výkonný ředitel BBMRI.cz

„Jsem ráda, že mohu vidět na vlastní oči fungování a využívání vzorků z biobank BBMRI.cz sítě v rámci medicínského výzkumu nejen v České republice.“

Eva Růčková Eva Růčková
Biobankéřka
Bez popisku

Účel BBMRI.cz

Cílem této infrastruktury je provozovat síť medicínských a výzkumných biobank v České republice, které dlouhodobě uchovávají biologické vzorky pacientů s rakovinou, ale i zdravých jedinců. Podporujeme personalizovanou medicínu a další výzkumná odvětví několika různými cestami. Podívejte se, jak funguje naše práce.

Koloběh vzorků a dat

Bez popisku

FAIR principy v biobankovnictví

Zaměřujeme se na podporu nejen translační a personalizované  medicíny, ale také excelentního základního výzkumu a jeho využití během navazujících klinických studií. Implementujeme FAIR principy do své práce a zabýváme se i správnými postupy sdílení citlivých dat.

 

Více informací

Bez popisku

Komunita BBMRI

BBMRI konsorcium propojuje vědce, biobankéře, průmysl a pacienty, díky čemuž dochází ke zintenzivnění biomedicínského výzkumu.

V současnosti se vedle kvality vzorků zaměřujeme i na vysokou kvalitu dat, které můžeme poskytovat na místo biologického materiálu. 

 

BBMRI-ERIC web

Používáte starou verzi internetového prohlížeče. Doporučujeme aktualizovat Váš prohlížeč na nejnovější verzi.

Další info